Jack Kerouac (1922-1969)
Jack Kerouac (1922-1969)
Americký prozaik a básník francouzsko-kanadského původu. Studoval na Columbijské univerzitě, za války sloužil u námořnictva. Žil tuláckým životem, pohyboval se ve společnosti bohémů, nevyhýbal se sexuálním výstřelkům i požívání drog. Vystřídal mnoho zaměstnání, ale věnoval se především literatuře.
Nejslavnější jsou jeho „romány ze silnice“, které zachycují autorovy zkušenosti z cest po Americe, Mexiku a Evropě. Vedle nejslavnějšího románu Na cestě mezi ně patří např. Dharmoví tuláci.
Na cestě je autobiografický román, který byl napsán již v roce 1951 ale vydán v roce 1957 (až po vyhraném soudním procesu s Kvílením). Autor své dílo napsal během tří týdnů na třicetimetrovou roli papíru, aby se nemusel zdržovat vytahováním listů z psacího stroje.
Román nemá výraznou zápletku, jde spíše o pestrou mozaiku detailů, v níž autor reportážním způsobem zaznamenával své dojmy, názory a myšlenky ze svých čtyř cest z New Yorku do Kalifornie a Mexika, které podnikal v letech 1947-1950. Svou spontánní prózu psal původně bez interpunkce a odmítal také jakoukoli selekci, knižní podobu dali tomuto textu nakladatelští redaktoři, kteří interpunkci doplnili.
POSTMODERNÍ LITERATURA
Jedná se o současný literární směr (úplné počátky lze datovat do 40. let, zejména se však objevuje od let 70.), který je dosud ve vývoji, takže není jednoduché ho charakterizovat. Vymezuje se proti moderně (věku racionalismu) a proti době velkých jednotných koncepcí, klade důraz na rozrůzněnost, snaží se prosadit alternativní vidění světa (zájem o málo známé kultury a jejich literatury a také o kulturu primitivních národů).
Text má být koncipován způsobem, že si v něm každý najde to, co chce; autoři píší pro nejširší okruh lidí (proto také často využívají pokleslých a nenáročných, „masových“ žánrů – detektivky, dobrodružného románu… a zdánlivě nesjednotitelné žánry mísí v jednom díle. Časté jsou aluze – nepřímé narážky na určitou knihu nebo autora v textu (není totéž co citace).