ABSURDNÍ DRAMA
ABSURDNÍ DRAMA
Psali ho zejména autoři působící v USA, Velké Británii a Francii, kladli důraz na psychologii postav, na jejich charakteristická (většinou nesmyslná) jednání, děj ustupuje do pozadí, vycházeli z existencionalismu a jeho představy o absurditě lid. existence.
Samuel Beckett (1906-1989)
Irský dramatik, 1969 dostal Nobelovu cenu.
Čekání na Godota – tragikomedie, děj se odehrává na venkovské cestě se stromem a kamenem, na cestě čekají dva tuláci na Godota, kterého se nikdy nedočkají, čas vyplňují rozhovorem o ničem, domluví se na odchodu, ale oba dva tam dál sedí (podobenství o postavení lidstva ve světě – čekání je beznadějné, čeká se na Godota, o kterém vůbec nic nevíme).
Eugene Ionesco (1912-1994)
Franc. dramatik, v jeho hrách se vyskytují nesmyslná slova, neexistující předměty. . .
Plešatá zpěvačka – hra, její původní název byl Angličtina bez profesora, celý děj je postaven na tom, že hrdinové na sebe chrlí nesmyslné věty, které na sebe nenavazují, podkladem pro tyto věty je učebnice angličtiny. Autor se v této hře snaží odhalit nesmyslnost lidského počínání a iluze člověka o smyslu jeho existence.
AUTOŘI REAGUJÍCÍ NA 2. SVĚTOVOU VÁLKU
A/ Nespisovatelé (dokumenty)
Winston Churchil (1874-1965)
Druhá svět. válka = 6-ti dílné paměti, r. 1953 dostal Nobelovu cenu (což vyvolalo velké spory – značná část veřejnosti byla toho názoru, že by ji jako nespisovatel dostat neměl, ale tyto hlasy byly nakonec umlčeny tím, že v díle byla shledána jistá umělecká hodnota).
George S. Patton (1885-1945)
Válka mýma očima – základem je deník, který si vedl. Jedná se o přesný, často i humorný popis událostí, vše podáno s nadhledem.
Adolf Hitler (1889-1945)
Mein Kampf (Můj boj) = neoficiální soukromé úvahy o politice, ale zamýšlí se i nad uměním (chtěl totiž filmovat a malovat, ale nebyl přijat na školu, sám sebe považoval za uměleckého génia).
Monology ve vůdcově hlavním stanu – vzniklo to jako proslovy, které vedl ke svým přátelům. Tyto byly zapisovány a po válce vydány, mluví tu zejména o svých válečných plánech.