NEOREALISMUS
Román Mor má alegorický podtext, mor = fašismus a zlo obecně; celé je to psáno jako kronika, kterou si píše lékař, jenž se snaží zachránit lidi ve městě postižené morem, kde panuje strach před smrtí a kde se ukazuje, jak se kteří lidé zachovají v mezní situaci (vědomí smrti), kdy vše ztrácí své hodnoty.
Filozofický esej Mýtus o Sisyfovi hodnotí člověka, oprošťuje ho od historických a společenských vazeb. Esej má pesimistické vyústění – lidská existence je absurdní, veškeré lidské snažení je marné; člověk ztrácí smysl.
NEOREALISMUS
Nejvíce se projevil v Itálii, čerpá z realismu, snaží se zobrazovat takové příběhy, které se opravdu mohly stát; skutečnost přivádí často až do extrému, využívá dokumentárnosti (podobnost s filmem). Hlavními hrdiny bývají obyčejní lidé, spodina společnosti (zloději, prostitutky…).
Prvně se projevil ve filmu (Frederico Fellini) – šedivé obrazy, zaprášené ulice, často čerpá z prostředí hospod, zobrazuje chudobu. (V literární podobě totéž.). Využívá zejména válečných témat.
Alberto Moravia (1907-1990)
Kromě neorealismu byl ovlivněn také existencionalismem.
Román Horalka se odehrává v posledních měsících války v Itálii, vdova Cesira prchá se svou třináctiletou dcerou Rosetou na venkov k příbuzným do chudého horského kraje, po cestě je ale okradou. Když dorazí na místo ke známým, zjišťují, že všichni zahynuli. Po cestě nazpět se zastaví v kostele, kde maročtí vojáci znásilní Rosetu, která se stane od tohoto okamžiku zcela apatickou a s hrůzným zážitkem se těžce vyrovnává, i Cesira si klade (i když neprávem, protože ji vojáci omráčili a po celou dobu byla v bezvědomí) za vinu, co se stalo.
Román Římanka – hlavní hrdinka žije v hrozně bídě, aby uživila svoji rodinu, stává se prostitutkou.
Román Nuda – hlavním hrdinou je malíř Dino, který ztratil inspiraci, přestalo mu jít malování a hrozně se nudí. Pokouší se o návrat do rodinné vily, problém je v tom, že po smrti jeho otce převzala nadvládu nad vilou jeho matka a všechno se mu tam zdá konvenční; psychicky to nezvládá a i zde ho provází nuda, která se stupňuje. Snaží se jí zbavit pomocí sexu – seznámí se s modelkou a milenkou postaršího malíře. Když starý malíř umírá, Dino se stane jejím milencem, jejich vztah ztroskotá na tom, že ona není moc inteligentní, nudí se s ním, nakonec si najde milence a Dino příšerně žárlí. Nakonec se pokusí o sebevraždu, probudí se v nemocnici a první myšlenka, která ho napadá, je, jak si jeho milenka s cizím mužem užívají za jeho peníze. Uvědomuje si, že si ji chtěl přivlastnit pomocí peněz, ale dochází k tomu, že je to nesmysl, že člověka takto nelze skutečně získat.