II. Tvorba samizdatová a exilová
II. Tvorba samizdatová a exilová
Josef Škvorecký
Působil jako překladatel a redaktor časopi¬su Světová literatura. V roce 1968 emigroval do Kanady, kde se svou manželkou Zdenou Salivarovou založil naklada¬telství Sixty-Eight Publishers. Od roku 1969 působí jako profesor na univerzitě v Torontu. I v emigraci nadále sle¬duje osudy Dannyho a jeho Kosteleckých přátel.
* Zbabělci – (vydáno 1958) – Ironicky laděný obraz květno¬ vých událostí v malém českém městečku Kostelci. Vypravě¬čem je Danny Smiřický. Jemu i jeho přátelům se protiví přetvářka dospělých. Připadá jim absurdní, že by se je¬ jich otcové měli stát hrdiny povstání proti okupantům. Na revoluci pohlížejí s nedůvěrou – znají aktivity místní honorace, která se potřebuje očistit. Nakonec jsou mnozí vtaženi do boje, ale není to uvědomělý boj za vlast – hrdina chce imponovat dívce Ireně.
* Na Tankový prapor navazuje politický román Mirákl, který sleduje osudy Dannyho Smiřického od 50. let do konce ro¬ku 1969. Danny má za sebou vojenskou službu, pracuje nejdříve jako učitel na střední dívčí škole, později se stane redaktorem. Jeho osudy v těchto profesích se pro¬ línají mimo jiné také s detektivní rekonstrukcí tzv. „číhošťského zázraku“, který byl zinscenován STB v rámci proticírkevní kampaně, kdy nevinný kněz obviněný z podvodu umírá v rukou STB. Spolu s Dannym prožíváme atmosféru 50. let a vyvrcholení let 60. (rok 1968), kdy se lidé objevují bez masky, za kterou se skrývali.
* Prima sezóna představuje návrat do autorova mládí. V šesti příbězích zde gymnazista Danny, napůl ještě dítě a napůl muž, líčí své milostné pokusy, které však vždy končí neúspěchem. Děj se odehrává v prvních letech druhé světové války a je předhistorií „Zbabělců“.
– z pozdější tvorby:
* Osudy Dannyho Smiřického jsou završeny v románu Příběh inženýra lidských duší, v kterém jej sledujeme po roce 1968. Pracuje nyní jako profesor literatury na Torontské univerzitě, pohybuje se v rozmanité kanadské a české emigrantské společnosti. Neustále srovnává své studenty se svými názory a zkušenostmi z mládí a to jej vrací do rodného Kostelce posledních válečných let. Ukazuje zde svět českých emigrantů v Kanadě, kteří žijí minulostí.