NĚMECKY PÍŠÍCÍ AUTOŘI SPOJENÍ S ČESKÝM PROSTŘEDÍM
Franz Kafka (1883 -1924)
Narodil se v Praze na Starém Městě v rodině židovského velkoobchodníka, s otcem si nerozuměli, Franz trpěl jeho despotickým chováním, vystudoval práva, pracoval jako úředník v pojišťovně a těžce nesl, že se stal součástí byrokratického mechanismu. Cítil se nešťastný, protože jednal proti svému přesvědčení; byl to plachý, senzitivní, nevyrovnaný člověk. Přátelil se s Maxem Brodem, Francem Werflem a jinými židovskými intelektuály. Z jeho díla se zachovalo jen torzo, které vydal Max Brod.
Kafkovi hrdinové nemají svůj vnitřní život, všechno jejich úsilí se zaměřuje k jedinému cíli – proniknout k tajemnému zákonu, postrádají vnější charakteristiku, nejsou zapojeni do rodinného prostředí, nevíme, jak vypadají, neznáme jejich minulost, záliby ani tváře. Díla mají uvolněnou kompozici, jsou mnohoznačná, významově otevřená, často se objevují motivy bloudění a paradoxní dějové situace. Kafka se často zaměřuje na detail.
Próza Proměna (1914) – Řehoř Samsa se probouzí do dalšího dne obchodního cestujícího. Leží doma ve své posteli a přemýšlí nad svou prací, které se oddává jenom kvůli obživě rodiny a splácení dluhů otce. Toho rána se však Řehoř neprobouzí v těle člověka, ale v podobě černého, chlupatého, klátícího se hmyzu obřích rozměrů. Uvězněn v broučím těle a ve svém pokoji pomalu chřadne, je jen na obtíž. Rodiče začnou pracovat a pronajímat část bytu, aby nezemřeli hlady, když Řehoř umírá, jsou již postaveni na vlastní nohy, těší se ze života i práce. Povídka jemně odkrývá absurditu poměrů starých domácností.
Román Proces (napsán 1914, vydán 1925) – prokurista banky Josef K. je v den svých 30. narozenin náhle zatčen, aniž mu kdokoli oznámí důvod. Je ale na svobodě a čas od času je povolán k vyšetřování, které se odehrává na půdě činžáku. Je nucen prodírat se zástupy lidí, prochází cizími byty, nakonec se ocitne před anonymním soudem (nikdy nespatří své soudce), pochopí marnost obhajoby, rezignuje, i když se necítí vinen. V předvečer jeho 31. narozenin ho dva muži odvádějí do opuštěného lomu, kde bodnou Josefa K. nožem do srdce.
Román Zámek (napsán 1922, vydán 1926) – zeměměřič K. přichází večer do vesnice, protože je pozván na zámek. Obyvatelé zámku (anonymní panstvo či úřad) chtěli pověřit K. úkolem, přitom mu však stavějí do cesty nejrůznější překážky, které mu zabraňují, aby se na zámek dostavil, svůj úkol nakonec nesplní.
Dále próza Amerika (napsal 1912-1914, vydáno 1927, původní název Nezvěstný).
Egon Erwin Kisch (1885 -1948)
Světově známý jako „zuřivý reportér“ a tvůrce moderní umělecké reportáže, autor reportáží i drobných próz. Pražský německý prozaik židovského původu. Po 1. sv. válce spolupracoval s českou levicovou avantgardou (dopisovatel Lidových novin v Berlíně). Po nástupu Hitlera emigroval do USA, pak do Mexika, zemřel v Praze.
Soubory reportáží: Pražská dobrodružství (1920), Zuřivý reportér (1925), Pražský pitaval (1931) popisuje všední i dramatické momenty ze života slavných lupičů Karáska, Grasela, Babinského a jiných postav z pražského podsvětí, které se střídají s kuriózními záběry ze života významných osobností jako je např. Friedrich II.