NĚMECKÁ LITERATURA
NĚMECKÁ LITERATURA
Heinrich Mann (1871-1950)
Prozaik, dramatik, esejista, emigroval do Švýcarska, později do USA, kde zemřel. Napsal satirický román Profesor Neřád (1905) (podtitul Konec tyrana), satira na císařské Německo, odhaluje bezduchost a tyranský dril pruského školského systému a je groteskním obrazem pokrytecké měšťanské morálky. Gymnaziální profesor Raat žáky a veřejnost nenávidí, pro svůj despotismus má přezdívku Neřád (Unrat). Při neustálém špehování studentů objeví zábavný podnik Modrý anděl, v němž vystupuje šantánová zpěvačka. Pocítí k ní vášnivou náklonnost a stane se denním návštěvníkem podniku a její šatny. Tato situace se dostane na veřejnost. Profesor je propuštěn a odchází z města. Ožení se se zpěvačkou, stane se nájemcem hráčského doupěte a stále hlouběji zapadá do morálního bahna. Jeho zkáza je dovršena zásahem policie a jeho následným uvězněním na popud bývalého žáka.
Historický dvojromán Mládí krále Jindřicha IV. (1935) a Zrání krále Jindřicha IV. (1938) vypráví o renesančním francouzském panovníkovi v době krutých náboženských válek.
Thomas Mann (1875-1955)
Prozaik, esejista, nositel Nobelovy ceny, stejný osud jako bratr, ale vrátil se do Švýcarska, psal povídky, novely a romány. Bývá označován za kritického realistu 20. století.
Román Buddenbrookové (1901) zobrazuje vzestup, posléze úpadek a zánik bohaté rodiny.
Dále románová tetralogie Josef a bratří jeho (1933-1948) – starozákonní motiv. Josef byl svými bratry prodán jako otrok do Egypta. Tam se z otroka stal faraónovým místodržícím a prvním ministrem říše. Svou rozvahou zachránil egyptskou říši před hladomorem, nakonec povolal k sobě nehodné bratry a otce, aby v Egyptě nalezli svou novou vlast. Vypravěč žije v přítomnosti a zároveň v minulosti.
Filozofický román Doktor Faustus (1947) je aktuální parafrází faustovského tématu. Hlavní hrdina, geniální hudebník, je ochoten za tvůrčí inspiraci se zříci lásky a odevzdat svou duši ďáblu.
Arnold Zweig (1887-1968)
Vytvořil osmidílný cyklus Velká válka bílých mužů, na počátku drama – Hra o seržanta Gríšu (1921) – tragický motiv popravy ruského zajatce (zpracováno také jako román Spor o seržanta Gríšu)