Italská neorealistická škola
– Italská neorealistická škola
– po 2. světové válce, r. 1946 Mezinárodní filmový festival v Cannes ve Francii
– V r. 1935 založena filmová škola – studenti Roberto Rosselini, Michelangelo Antonioni = kolébka neorealismu; navíc výstavby hypermoderních filmových ateliérů (mohly konkurovat s Hollywoodem) – jmenovaly se Cinecittá = filmové město mělo sloužit k propagaci fašismu.
– Dva měsíce po obsazení Říma anglo-americkými vojáky začal R. ROSSELIINI natáčet Řím, otevřené město – 1. film italského neorealismu. Natáčí z vlastních skromných finančních prostředků, nestaví proto dekorace, ale natáčí přímo ve špatně osvětlených ulicích Říma a ve skutečných bytech – Rosseliiniho filmy jsou proto prosté, přísné a autentické. Kruté scény – výslech na gestapu (poslední dny vláda fašismu v Římě), při které gestapáci zaživa upalují ilegálního pracovníka. Film zachytil tvář soudobé Itálie – fašismus (komunismus) víra.
– VITTORIO DE SICA a scénárista CESARE ZAVATTINI – Děti ulice: hrdinové – dva malí chlapci, kteří čistí boty americkým vojákům, dostávají za to cigarety nebo čokoládu, prodávají je na černém trhu. Chtějí si koupit krásného bílého koně, ale nakonec díky machinacím na černém trhu se dostanou do vězení, surové zacházení, pokus o útěk, jeden z nich přitom náhodou zabije svého kamaráda, opět na dlouho ve vězení – nutno krádež, vězení, křiklavá vzpomínka na fašismus. Zloděj kol hercem byl opravdový nezaměstnaný, kterého našli v ulicích Milána.
– LUCHINO VISCONTI – ojedinělá postava, z aristokratické rodiny, ale sympatizuje s komunistickou stranou. Země se chvěje – jeden z nejdokonalejších italských filmů, natáčen na Sicílii, v autentické rybářské vesničce, hrdinové – opravdoví rybáři a jejich rodiny. Ani jeden profesionální herec. Bída, ale vidí východisko – založení družstva rybářů.
– Herci: GINA LOLLOBRIGIDA, SOFIA LORENOVÁ
– Na počátku 60. let FEDERICO FELLINI – Darmošlapové – italská společnost po krátkém vzletu v období neorealismu – nuda – život jim protéká jako písek mezi prsty den po dni. Sladký život – zachytil ve filmech smetánku (mládež bohatých lidí – nemají co na práci, flákají se v klubech – jsou nešťastní – majetek jim žádné štěstí nepřináší)