Miroslav Holub (1923 – 1998)
Miroslav Holub (1923 – 1998)
Básník a vědecký pracovník v oboru imunologie. Vystudoval gymnázium, za válka pracoval jako dělník, po ní vystudoval lékařskou fakultu, pracoval nejprve jako patolog a potom jako imunolog ve výzkumném ústavu. Redigoval populárně-vědecký časopis Vesmír.
Patřil do generace Května, psal poesii „všedního dne“. Ve svých verších usiluje o prolnutí vědy a umění, domnívá se, že lidský intelekt je třeba spojit s emocí.
– dílo:
Achilles a želva (1960) – ve svých básních bojuje proti povrchnosti, pokrytectví a tuposti těch, kteří chtějí uzavřít cestu k poznání, odsuzuje ty, kteří se bojí experimentovat a neumí samostatně myslet.
Báseň Achilles a želva – Kdo vyhrává tenhle závod? Podle autora želva, protože je to ona, která jde vytrvale dál, po milimetrech a oklikami dosahuje stejně jako vědec nad mikroskopem svého cíle = monumentalizace prostého, obyčejného činu, poetizace odvahy a houževnatosti.
Dále se ve sbírce vyskytují básně = oslavy velkých osobností, které pro lidstvo něco dokázaly, např. Einstein.
Jdi a otevři dveře (1961) – častým motivem je pes, např. b. Pes v lomu – ruka podaná k záchraně tonoucího psa je symbolem, že lidstvo se dokáže zbavit utilitárního vztahu k životu a sklonu ke zlu.
Báseň Dveře – máme otevřít dveře novému uvolněnému proudu, který v 60. letech nastupuje.
Ačkoli (1969) – sbírka, ve které kritizuje nesmyslnost komunistických frází, staví se proti absurditě režimu a doby. Nabádá k svobodné tvorbě a odvaze.
Díky svým názorům nemohl v 70. letech publikovat a to i přesto, že podlehl politickému nátlaku a za své názory se veřejně omluvil. Další sbírka Naopak mohla vyjít až v roce 1982.
Karel Šiktanc (1928)
Pochází z rodiny truhláře, vystudoval učitelský ústav v Praze, PdF UK nedokončil. Pracoval jako redaktor v novinách i rozhlase. V letech 1955 – 1959 působil v redakci Května a podílel se na programu poezie „všedního dne“. V 70. letech vyzkoušel různá příležitostná zaměstnání, až do revoluce nesměl publikovat. 1993 – 1995 působil v nakladatelství Čs. spisovatel.
– dílo:
Tobě, živote (1951) – optimistická patetická budovatelská poezie.
Heinovské noci (1960) – inspirováno poezií „všedního dne“. Lyrickoepická básnická skladba, která pojednává o vypálení Lidic (autor je rodák ze sousední obce). Výpověď o hrůze a krutosti, jde do detailů, dokumentární zobrazení hrůzných činů, útržkovitost – něco je jen naznačeno a nedořečeno.
Český orloj (v samizdatu 1974, Mnichov 1980, Praha 1990) – 12 rozsáhlých básnických skladeb pojmenovaných podle měsíců a koncipovaných jako dialog otce a syna o příslušnosti k tradici a národu, časté jsou folklorní, mytologické a křesťanské motivy, čerpá z tradice a lidových zvyků, vzpomíná na dětství a mládí a to vše klade do protikladu k současnosti. Psáno volným veršem, proloženým občasnými rýmovanými pasážemi, časté přesahy.