Pavel Kohout
Pavel Kohout (1928)
Taková láska (1958) – divadelní hra, která formou inscenovaného soudního procesu rekonstruuje život studentky Lídy Matysové, která na zklamání v lásce reagovala sebevraždou.
Život v tichém domě (1974) – drama, ve kterém využil nejen Nerudův titul, ale také hlavní myšlenku – společný dům je dějištěm několika různorodých příběhů. Soustředí se zejména na boj jedince a moci, který jedinec prohrává.
Atest – jednoaktovka, hlavní hrdina je morální člověk, disident a dramatik Ferdinand Vaněk (viz Václav Havel). Využívá zde postupů absurdního dramatu.
Marie zápasí s anděly – celovečerní hra o herečce Vlastě Chramostové, která není založena jen na obdivu autora k ní, je zde také problematizováno hereččino chování.
Ecce Constantia – Kohoutovou touhou bylo již dlouhou dobu napsat dílo o Husovi, ale uskutečnil ho až v r. 9o. Pojednává spíše o koncilu v Kostnici. Hra je koncipována jako 12 převážně zpravodajských programů televizní stanice Ecce Constantia, které informují o nastalých událostech. Kromě tomu je diváku zprostředkován také pohled do zákulisí, kde se odehrávají události, o kterých televize neinformuje. Celkovým morálním poselstvím této hry je přesvědčení, že svět je bojem o moc a peníze, takže morálka a charakter jsou nežádoucí přítěží.
Věra Linhartová (1938)
Narodila se v Brně, zde i studovala, v letech 62 – 66 se podílela na činnosti surrealistické skupiny, od r. 68 žije v Paříži a píše francouzsky.
Česky psala experimentální prózu, ve které se zabývala zejména řečí a jejími hranicemi jako hranicemi člověka, nešlo jí o vykreslení děje ani podání nějakého příběhu. Díla např. Přestořeč (1966) – soubor próz, Překladatel (1969) – rozhlasová hra.Eduard Petiška (1924 – 1987)
Za války totálně nasazen, studoval germanistiku, působil jako spisovatel z povolání.
Básnická sbírka – Okamžiky (1957) – zde ovlivněn poesií všedního dne, jsou to básnické příběhy z nemocničního prostředí.
Než uzrají muži (1960) – dvoudílný generační román čerpající z válečných let.
Nejrozsáhlejší je jeho tvorba pro děti: Staré řecké báje a pověsti, Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie, Příběhy starého Izraele, Čtení o hradech, zámcích a městech.