BEATNICI – BEAT GENERATION
BEATNICI – BEAT GENERATION
Jsou to hlavně autoři z USA, kteří se cítí být unavení životem, poznamenaní 2. svět. válkou a studenou válkou, snaží se o únik ze společnosti pomocí drog, meditací, alkoholu, sexu.
Nechávají se inspirovat jazzem, který se v básních projevoval rytmikou.
Společné těmto autorům byly buřičské tendence – odpor ke společnosti a bohatství, konvencím, kariérismu, rodině, oficiální pokrytecké morálce. Toužili po co největší svobodě a úniku ze světa.
V jejich dílech se často objevuje motiv tuláka (sami žili i v dobrovolné chudobě), chtěli šokovat měšťáky, užívali proto ve svých dílech vulgarismů, porušovali logickou stavbu a obrazy řadili asociačně.
Allen Ginsberg (1926-1997)
Americký básník, vystudoval univerzitu, ale živil příležitostnými pracemi a věnoval se literární činnosti. Hodně cestoval, přednášel své básně, dostával se do rozporu se zákonem. V roce 1965 byl v Praze zvolen králem studentského majáles a z tehdejšího Československa vypovězen. (Napsal o tom báseň Král Majales.) Z pozic krajního anarchismu a egocentrismu kritizoval moderní společnost. Zavrhoval konvence, hlásal narkomanii a erotiku bez jakýchkoli zábran.
Napsal řadu básnických sbírek – nejznámější je Kvílení a jiné básně, která byla úřady zabavena pro obscénnost, soud ale nakonec rozhodl, že obvinění je neopodstatněné. Báseň Kvílení je třídílnou básní, v níž popustil uzdu své imaginaci, otevřel své soukromí a shrnul celý svůj život. Pod vlivem drog útržkovitě a s šokující obscénností vyjadřuje vlastní pohled na svět. Vytváří dlouhé rytmizované verše, které jsou plné výkřiků zoufalství, hněvu a znechucení odlidštěnou společností, plné naturalistických obrazů, ale i vizí a snů. Básník podává zprávu o bezvýchodné situaci lidí, kteří trpěli tak, že ztratili duševní zdraví.
Lawrence Ferlinghetti (1919)
Jeho rodiče byli Italové, on se narodil v USA, i když dětství prožil ve Francii. Založil nakladatelství CITY LIGHTS BOOKS (název inspirován filmem Ch. Chaplina), kde beatnici vydávali svá díla (např. Kvílení).
Napsal sbírku Obrazy zmizelého světa, pro kterou jsou typické pocity úzkosti, je psána volným veršem bez interpunkce, časté jsou přesahy.
No trochu strohý článek – beatníci by si určitě zasloužili větší prostor, ale jinak skvělý blog.