Po převzetí moci nacisty (1933) je německá kultura …
Po převzetí moci nacisty (1933) je německá kultura naopak konfrontována s budováním agresivního totalitního režimu a mechanismy tohoto zhoubného bujení se pak stávají jejím druhým základním tématem, včetně nucené emigrace mnoha jejích významných představitelů.
Erich Maria Remarque (1898-1970): jeden z nejvýznamnějších představitelů německé meziválečné kultury: stává se symbolem tzv. ztracené generace: tj. generace, která byla zničena válkou, i když unikla jejím granátům…
Román: Na západní frontě klid: 1929: jeden z nejslavnějších a nejvýznamnějších válečných románů všech dob: doslova přes noc se stal bestsellerem: hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem v ich-formě je mladý muž, student maturitního ročníku Paul Bäumer, který pod vlivem svého profesora narukuje do německé armády jako dobro-volník. Události I.světové války jsou však pro něho i jeho nadšené spolužáky krutým vystřízlivěním… Západní fronta se pro něho stává doslova peklem na zemi: krutí a tupí nadřízení, všudypřítomná smrt, zima, chlad, bahno a další útrapy zákopové války, ve kterých člověk pozbývá své lidství a stává se pouhým živočichem s jediným cílem – přežít. Díky nezměrnému přátelství několika kamarádů ( zejména Katza ) Paul přežije všechny katastrofy své jednotky a zahyne až na samém konci válečných útrap s blaženým úsměvem na rtech, a navíc ve dni, kdy se zprávy z fronty omezují na jediné lapidární konstatování: na západní frontě klid… Smrt náhodná, nesmyslná, zbytečná, v pravém slova smyslu absurdní…