o Válečná próza a legionářská literatura
Jaroslav Hašek – „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“; povídky „Trampoty pana Tenkráta“, „Můj obchod se psy a jiné humoresky“
Jaromír John – „Večery na slamníku“ (z monologů prostých lidí ve válce)
Legionářská l. – Rudolf Medek – pentalogie „Anabáze“ (o bojích legií v Rusku a cestě domů); Josef Kopta – trilogie „Třetí rota“;
František Langer – „Jízdní hlídka“ (legionáři obklíčeni ruskými bolševiky)
o Psychologický román
Jarmila Glazarová – „Vlčí jáma“ (manželství pro peníze, vztah schovanky a ženatého muže se nenaplňuje); „Advent“ (svobodná matka se mylně snaží zabezpečit syna sňatkem s vdovcem)
Jaroslav Havlíček – román „Petrolejové lampy“ (chudá Štěpka si bere bratrance Pavla a neví, že je syfilitik a končí v blázinci); román „Neviditelný“ (kariérista se přižení do rodiny s duševní chorobou)
B: Nepravidelnosti ve větné skladbě – samostatný větný člen, vsuvka
17. Česká a světová literatura v boji proti fašismu a válce
=Fašismus: nacionální a rasistické hnutí, diktátorská forma vlády, vznik ve 20. letech v Itálii (ucelená forma v Německu), Bible nacistů = Mein Kampf (Hitler), rozvoj v Itálii (22-25), Německo (33-45), Španělsko – gen. Franco (39-75), Slovensko – J. Tiso (39-45); vývoj září 38 Mnichov (Musolini, Hitler, Chaberlain, Daladier) – Sudety, 15. března 39 – obsazení Čech a Moravy (= protektorát), 1. září 39 – začátek 2. sv. války napadením Polska
(konec 8. května 45)