Polsko
Polsko
Henryk Sienkiewicz
(1846-1913)
historické romány, které měly sloužit k posílení národního ducha
Ohněm a mečem
Quo vadis – o životě a pronásledování prvních křesťanů
12. Družina májová a Jan Neruda
Roku 1858 Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolina Světlá a Adolf Heyduk založili ALMANACH MÁJ (a vydali další tři ročníky v letech 1859, 1860, 1862). Přispívali sem také Božena Němcová, Karel Sabina, Karel Jaromír Erben, Josef Václav Frič… Májovci obdivovali Karla Hynka Máchu, chtěli být světoví – kosmopolitní, usilovali o sblížení se světovou literaturou (zejména romantickou), ovšem při zachování všech národních specifik („dohánění Evropy“). Snažili se navazovat kontakty s nejvyspělejšími literaturami své doby, zejména s francouzskou, německou, anglickou, ruskou a polskou. Obohacovali jazyk o hovorové výrazy, literaturu o tematiku sociální. Uvedli do literatury nové prozaické útvary – fejeton, sociální román…
V době tuhého absolutistického režimu se zasazovali o osvobození a osamostatnění národa. Stáli na pozicích mladočeského liberalismu – prosazovali demokratické ideály a právo národa řešit své státoprávní otázky.
– svou tvorbou bojovali proti útisku sociálnímu i národnostnímu
– lidovost (tvorba pro lid a o něm)
– realismus (pravdivý obraz skutečnosti)
Rozkvět kultury
Přispěli ke vzniku Národního divadla, jehož základní kámen byl položen v květnu 1868 (dříve na tomto místě stálo Prozatímní divadlo). ND bylo postaveno v novorenesančním slohu podle návrhu architekta Josefa Zídka. Umělecky se na něm podíleli malíři M. Aleš (cyklus Má vlast), Fr. Ženíšek, V. Hynais (opona) a sochaři Josef Václav Myslbek a Ant. Wagner. Stavba byla dokončena na jaře 1881, v srpnu 1881 divadlo vyhořelo a v roce 1883 bylo znovu otevřeno (vždy Smetanovou Libuší). Bylo postaveno také ze sbírek lidu (nápis nad oponou „národ sobě“).
Vznikl: Sokol (M. Tyrš), pěvecký spolek Hlahol, Umělecká beseda (centrum umělců)
Politická situace
– hospodářský vzestup českého měšťanstva
– rozštěpení národní strany na staročechy (Rieger, Palacký) a mladočechy (Sladkovský, Grégr)
– neúspěch politických nadějí české buržoazie r. 1867 – rakousko- uherské vyrovnání