Lion Feuchtwanger
Lion Feuchtwanger (1884-1958)
Prozaik a dramatik, emigroval do USA, kde žil až do své smrti – jeho romány mají náměty současné i historické. Román Žid Süs přinesl autorovi slávu, vypráví o pověstném židovském finančníkovi (odehrává se v Německu ve 30. letech 18. století), který před svou smrtí na popravišti dosáhl nejvyššího postavení ve společnosti, román předjímá osudy Židů v soudobém nacistickém Německu. Dramatický vývoj ve 20. a 30. letech v Německu zobrazil v románové trilogii Čekárna – l.díl Úspěch (o vzniku nacismu v Bavorsku), 2.díl Oppermannové (první měsíce Hitlerovy hrůzovlády), 3.díl Vyhnanství (životní útrapy německé emigrace).
Dále román Josephus Flavius – trilogie líčící židovský odboj proti Římanům v l. stol. n. l., román Židovka z Toleda zachycuje španělský středověk, román Lišky na vinici pojednává o období před Velkou francouzskou revolucí, román Bláznova moudrost s podtitulem Čili smrt a slavné zmrtvýchvstání Jeana Jacquese Rousseaua se zabývá životem tohoto filozofa, román Goya vypráví o velkém španělském malíři 18. a počátku 19.stol.
Erich Maria Remarque (1898-1970)
Vlastním jménem Erich Paul Kramer, 1. sv. válku prožil jako řádový vojín, před fašismem emigroval do Švýcarska a potom do USA, po válce se vrátil do Švýcarska, kde zemřel. Ve svých románech realisticky zachytil citové a myšlenkové krize mladé generace, která zažila válku a fašismus, zachytil také osudy lidí v relativně klidnějším meziválečném období. Často se v nich setkáváme s tématem běženců, s osudy emigrantů, lidí prchajících před zvůlí nacistů, zápasících přitom s byrokracií atd. Proti odlidštěnému světu staví autor ideály – solidaritu, přátelství, čestnost, lásku… Mottem románu Na západní frontě klid (1929) je „…pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou – i když unikla jejím granátům.“ Vypráví o osudech studentů gymnázia, kteří se pod vlivem nacistické propagandy a fanatismu svého profesora přihlásili jako dobrovolníci na frontu. Jejich osudy sledujeme očima vypravěče Pavla Bäumera – výcvik plný šikanování a poté válečné běsnění na západní frontě. Pavel postupně ztrácí své přátele, na frontu přicházejí stále mladší a mladší rekruti a zdá se čím dál více obtížné přežít. Při jedné akci je zraněn i Pavlův přítel Katzinský. Pavel jej odnáší na zádech do bezpečí, aby mu rána byla ošetřena, ale na místo už ho dopravil mrtvého, protože Katzinského zasáhla do hlavy střepina. Také Pavel nachází ve válce smrt paradoxně v den, kdy se z hlášení dozvídáme, že je na západní frontě klid.
Na předchozí volně navazuje román Cesta zpátky (1931) a ukazuje morální a politický rozklad v Německu, příkladem krásného přátelství je román Tři kamarádi (1938) – ozývá se zde nástup fašismu. Hrůzy koncentračních táborů 2. sv. války nebo osudů emigrantů najdeme v románech Miluj bližního svého, Jiskra života, Vítězný oblouk, Černý obelisk, Čas žít, čas umírat.