František Halas
František Halas (1901 – 1949)
Narodil se v Brně, pocházel z dělnické rodiny, která často trpěla nedostatkem peněz. Vyučil se knihkupcem a z počátku se tak i živil. Získal lásku k literatuře, četl vše, bez výběru. Přátelil se s J. Mahenem, R. Těsnohlídkem, V. Nezvalem, J. Horou a J. Zahradníčkem. Formální básnické prostředky se musel naučit sám. Vzpomíná: „Nevyznal jsem se nikdy příliš v technice básnického řemesla. Kolikrát jen Hora nebo Zahradníček snažili se mi vtlouci do hlavy tajemství trocheje nebo jambu a jak se ta kouzla jmenují.“
Redakčně i autorsky se podílel na časopisu Pásmo. Díky přímluvě Jiřího Mahena přešel pracovat roku 1926 do pražského nakladatelství Orbis, kde zůstal až do roku 1945.
Hodně cestoval (Itálie, Španělsko, Francie,…). Od roku 1940 se u něj začala projevovat srdeční choroba. Za okupace byl členem Národního výboru spisovatelů (spolu s V. Vančurou). Za války pobýval v sanatoriu v Tišnově, když si pro něj přišlo gestapo, doktoři ho vydávali za smrtelně nemocného, aby ho zachránili, což se jim také podařilo. Umírá až roku 1949 v Praze.
Bývá řazen ke spiritualistickému proudu poezie, inklinuje k existencionalismu, motivům smrti, konce a deziluze a k básnickému ztělesnění tragického života.
– poválečná tvorba:
V řadě (1948) – sbírka příležitostné, vzpomínkové a občanské poezie mravního apelu psané za protektorátu a v pováleč. období pro ilegální tisk, věnovaná hrdinům odboje a oslavě svobodného života. Motiv Pražského květnového povstání, mravní odpovědnost vůči těm, kteří padli a smrtí vykoupili nový život, dominantní motiv smrti, hlas svědků, výpověď o krutosti, zbabělosti i heroismu. Disharmonie, nelibozvučné rýmy..
A co? (1957) – vydaná posmrtně, nedokončený cyklus společenské poezie, převážně skeptické a úzkostné texty vznikající v l. 1945 – 1949, vědomí rozpolcenosti poválečného světa, znepokojení, rozčarování a zklamání z poměrů po komunistickém puči v únoru 1948, vnímá projevy totalitarismu, uniformizaci života, laciný optimismus, jalové řečnění, otázka po smyslu poezie