B/ Umělecká literatura
B/ Umělecká literatura
RUSKO
Michail Šolochov (1905-1984)
Osud člověka je román s válečnou tematikou, hlavní hrdina Andrej Sokolov je prostý člověk, který se snaží i ve válce si zachovat morální zásady a při tom přežít. Upadne do zajetí, ale podaří se mu uprchnout, žena a dvě dcery mu zahynou při bombardování a syn padne v posledních dnech války. Sokolov zůstává sám a začne pracovat jeko řidič, setkává se s malým chlapcem, který je sirotek (otec zemřel na frontě a matka při bombardování), začne se o něj starat jako o svého syna. Román má retrospektinmí dějovou linii – Andrej vypráví svůj příběh spisovateli při čekání na přívoz.
USA
Norman Mailer (*1923)
Nazí a mrtví – román, autor čerpal z osobních zkušeností (bojoval v amer. armádě v JV Asii proti Japoncům), celé dílo napsal rychle po válce jako duševní očistu, hrůzy války jsou zde líčeny věcně, bez patosu (přehánění), využil románové techniky „stroj času“, kterou takto sám nazval (retrospektivní dějová linie), postavy v hrůzách války vzpomínají na svůj minulý život. Dílo nemá žádného hlavního hrdinu, hrdiny jsou obyčejní amer. vojáci. Autor vystihl dokonale postavy zejména z psycholog. hlediska.
William Styron (1925)
Za války byl u námořnictva. Krátce pracoval jako redaktor v nakladatelství.
Sophiina volba je nejznámější autorův román vydaný v roce 1979. Zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma zhoubného vlivu fašismu na průměrně silného jedince. Děj románu se odehrává v roce 1947 v jednom brooklynském penzionu, kde se setkávají hlavní postavy: polská emigrantka Sophie, Newyorčan Nathan a začínající jižanský autor Stingo. Ten se s podivnou dvojicí seznámí a naváže s nimi přátelský vztah, a postupně se od Sophie dovídá její životní příběh, seznamuje se s jejím šťastným dětstvím a mládím v Polsku, s jejím zatčením a vězněním v koncentračním táboře, s jejím osvobozením i životem ve Spojených státech.
William Saroyan
Američan, ale rodiče pocházeli z Arménie, prozaik a dramatik.
Lidská komedie – próza, často označováno jako román, původně napsáno na objednávku jako film. scénář pro Hollywood, ale nakonec ze zfilmování sešlo. Jsou to vlastně jednotlivé prózy, příběhy jsou volně spojeny postavou poštovního poslíčka, který roznáší poštu za 2. sv.války, a je tak vlastně sledovatelem reakcí lidí na dopisy z fronty (často špatné zprávy), je svědkem spousty smutku a zla, ale přesto věří, že dobro stále existuje, je optimistický.