Francis Scott Fitzgerald
Francis Scott Fitzgerald – Prozaik. Také on se řadí do tzv. ztracené generace poznamenané zkušenostmi z první světové války a pocitem neschopnosti zakotvit v dravé kapitalistické společnosti. Za války sloužil v armádě. Psal romány a povídky.
Něžná je noc – Autobiografický román. Vypráví životní příběh amerického psychiatra Dicka Divera, který se odehrává především v Evropě. Ve švýcarském sanatoriu se setkává s duševně nemocnou dívkou Nicole, na níž má citový vztah blahodárný vliv. Následuje svatba, ale harmonický vztah narušuje sobeckost filmové hvězdy Rosemary. Nicolina nemoc se vrací a Dick postupně ztrácí veškeré iluze. Pocit marnosti vede k vlastní mravní krizi. Dick hledá východisko v opětovné práci ve švýcarském sanatoriu, přicházejí ale další životní otřesy. Vědomí závislosti na bohatých vrstvách jej přivádí ke skepsi a alkoholu. Román vrcholí citovým rozvratem v rodině a útěkem od „velké společnosti“.
Velký Gatsby – Vypravěčem příběhu je obchodník s cennými papíry Nick Carreway. Jeho sousedem je záhadný boháč Jay Gatsby, který upoutává pozornost newyorské smetánky nákladným životem a honosnými večírky. Jay usiluje o setkání s Nickovou sestřenicí Daisy, kterou kdysi miloval ale ona jím pohrdla, protože tehdy nebyl dost bohatý. Požádá Nicka, aby mu s ní zprostředkoval schůzku, a svěří se mu se svým dávným citem. Při této schůzce se Gatsby střetl s jejím manželem, milionářem Tomem Buchananem. Tom zjišťuje, že jeho milenka Myrtle Wilsonová ho hodlá opustit. Při zpáteční cestě ze zábavního podniku Daisy Gatsbyho autem Myrtle zdánlivým nedopatřením srazí a zabije. Myrtlin manžel hledá vůz, který neštěstí způsobil. Tom ho posílá za Gatsbym. Wilson, přesvědčený, že trestá původce manželčiny smrti, Gatsbyho zastřelí. Buchananovi odjíždějí a ostatní se od Gatsbyho distancují. Gatsby je pohřbíván jako osamělý člověk.
William Faulkner – Prozaik, nositel Nobelovy ceny. Během první světové války sloužil v armádě jako pilot. Větší část života prožil v jižanském prostředí, což se odrazilo v jeho románech a povídkách.
Absolóne, Absolóne – Tento román pojednává o tragických osudech jižanské rodiny v časovém úseku téměř sta let. Základní dějovou vrstvu vytváří příběh zakladatele rodu Thomase Sutpena. Ten se narodil v chudé bělošské rodině. Podařilo se mu zbohatnout, avšak zároveň poznamenal osudy svých potomků vinou rasových předsudků. Román je složen z monologů několika různých vypravěčů.
Divoké palmy – Dvojromán.
Divoké palmy – První příběh sleduje milostný vztah začínajícího lékaře Harryho Wilbourna a výtvarnice Charlotty. Ta kvůli Harrymu opouští poměrný blahobyt a rodinu. Harry provedl Charlottě potrat, který se nezdařil. Odjíždějí na mořské pobřeží v Mississippi, kde za „divokého a suchého zvuku palem“ jejich příběh vrcholí. Charlotta umírá v nemocnici, Harry je za zákrok odsouzen k dlouhému trestu nucených prací.
Stařec Mississippi – Druhý příběh je retrospektivním vyprávěním trestance, který svým spoluvězňům líčí své předchozí osudy. Tehdy se jako mladý vězeň zúčastnil za velké povodně záchranných prací. Divoký proud řeky ho unesl s pramicí, na níž byla těhotná žena. Během plavby na rozvodněné řece žena porodila. Muži se podařilo dopravit ženu s dítětem do bezpečí. Sám ale opět skončil ve vězení, kde mu byl navíc zvýšen trest o deset let za pokus o útěk. Autor se v románu zabýval základními otázkami lidské existence – lásky, vzájemné solidarity, viny a trestu, života a smrti. Rozjímá o lásce, o ničivé síle vodního živlu, proti níž stojí holý lidský život: „Říká se, že láska mezi dvěma lidmi umírá. To není pravda. Neumírá. Jenom člověka opouští, odchází, když člověk není dost dobrý, dost si ji nezaslouží. Láska neumírá; to člověk umírá. Láska je jako oceán; když člověk není dobrý, když už začíná páchnout, moře ho zkrátka někam vyplivne, aby tam umřel.“