Povalečna doba
– V prvních letech po válce prosazuje Čs. filmová společnost program vypracovaný ilegálně ještě za okupace. Mimo jiné jde o zamezení výroby komerčních kýčů a otevření cesta mladým talentům.
– Mezi oceňované filmy poválečné doby patří Krakatit OTAKARA VÁVRY. Rež. KAREL STEKLÝ získal v Velkou cenu – Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách za film Siréna podle M. MAJEROVÉ. Úspěšné byly filmy rež. VÁCLAVA KRŠKY podle Šrámkových knih, Měsíc nad řekou a Stříbrný vítr.
– Začíná se rozvíjet kreslený a loutkový film (KAREL ZEMAN, JIŘÍ TRNKA).
– Čs. filmy slavily i úspěchy v zahraničí. Např. cenu filmového Oscara získaly filmy JIŘÍHO MENZLA Ostře sledované vlaky podle Hrabalovy předlohy. E. KLOS režíroval i další úspěšný film Smrt si říká Engelchen podle MŇAČKOVA románu. Velice populární se stala parodie JIŘÍHO BRDEČKY Limonádový Joe, režírovaná OLDŘICHEM LIPSKÝM.
– JURAJ HERZ, autor Spalovače mrtvol podle předlohy L. FUKSE. JIŘÍ MENZEL proslul kromě Oscarem oceněných Ostře sledovaných vlaků i jako tvůrce filmu Rozmarné léto podle V.VANČURY, filmů podle Hrabalových předloh Postřižiny, Slavnosti sněženek, jeho film Vesničko má středisková byl nominován na Oscara.
– Jako režisér muzikálů vynikl LADISLAV RYCHMAN (Starci na Chmelu, Dáma na kolejích).
– K moderním režisérům patří VĚRA CHYTILOVÁ (např. Hra o jablko). Z nejmladších režisérů je nejúspěšnější JAN SVĚRÁK, který získal tzv. studentského Oscara za film Ropáci a dvakrát byly jeho filmy (Obecná škola, Akumulátor I) nominovány na Oscara.
– Světové proslulosti nabyl režisér MILOŠ FORMAN. Po svém odchodu do emigrace dosáhl několikrát oscarového ocenění (Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus)
4) Jak se točí film. Druhy filmů.
– jak probíhá natáčení:
1) dramaturgická fáze: původní námět nebo literární předloha
2) režisérsko-natáčecí fáze: převedení literárního scénáře do režisérského scénáře – děj se roztřídí na záběry
vlastní natáčení – buď v interiéru nebo v exteriéru – jednotlivé záběry se číslují (mnohokrát se opakují)
celek, polocelek – polovina těla, detail – hlava, velký detail – část obličeje
3) vyvolání v laboratořích
4) střihově skladebné zpracování – vytvoření zkušební kopie – schválení – masové kopie
– film = syntetické umění
– druhy filmů:
– umělecký
– naučný
– publicistický – sport
– společenský život
– filmový šot – krátký záběr (aktuální událost).
5) Představení, které mě zaujalo