Jindřich HOŘEJŠÍ
Jindřich HOŘEJŠÍ
lyrický překladatel, básník ,poezie blízká odkazu J. Wolkera
napsal pouze tři sbírky: HUDBA NA NÁMĚSTÍ, KORÁLOVÝ NÁHRDELNÍK, DEN A NOC
Stanislav Kostka NEUMANN
vývoj od anarchismu mezi proletářské básníky, v jeho PP se dostává do popředí agitace (proletářská poezie je nesrovnatelná s dřívější tvorbou, estetika je zatlačena do pozadí)
RUDÉ ZPĚVY navazují na sb. ČESKÉ ZPĚVY – patetické básně, jež se snaží burcovat proletariát pro komunistickou revoluci.
Meditativní a reflexivní lyrika
Vladimír HOLAN
jeden z nejpozoruhodnějších českých básníků , bývá označován za „knížete české poezie“ (celý život putoval osaměle stranou všech módních tendencí, rozvíjel svou bohatou fantazii), originální básník světového významu
psal poezii náročnou, abstraktní a meditativní, překladatel (např. Morgensterna)
při čtení Holanových veršů provází čtenáře nejistota, jak jeho básnic.obrazy vnímat
* v Praze, po gymnáziu studoval krátce právnickou fakultu, ale nedostudoval a přijal místo úředníka v Penzijním ústavu, redigoval umělecký časopis Život a Program D40 režiséra E.F.Buriana.
od třiceti let penzionován, a tak se věnoval výhradně literatuře, po okupaci mohl ještě dva roky publikovat, ale pak přišel 15tiletý zákaz, který H. prožil o samotě v domě na Kampě (dříve zde bydlel Dobrovský, H.-vým spolubydlícím byl J.Werich).
znaky: básník – introvertního ražení, autor meditativní poezie, vytváří nový básnický svět, imaginace, obrazy nadreality, zašifrované sdělení, vytváří zvláštní básnický jazyk, který svými tajemnými metaforami a novotvary směřuje k abstrakci, ve verších se experimentuje, kříží se slova, význam slov je nejasný.
novotvary – např. kráčivec, loučenec,obsvětí, trialog
Holanovy verše jsou v důsledku experimentování těžce uchopitelné a vzdálené srozumitelnosti, základním znakem jeho poezie je hloubání o tajemství života, Holan patří k představitelům čisté poezie ( směr, který chce poezii očistit od praktických fcí a závislosti na vnější skutečnosti, téma – vnitřní duchovní svět člověka ), psal
absolutní básně ( báseň, jejíž řeč je nezávislá na pojmové a významové hodnotě slova, vytváří si svůj zcela nový jazyk. Báseň uvolňuje, inspiruje, nenechává v klidu, bourá hodnoty minulé doby )
Do r. 1938
experimenty, úsilí o absolutní poezii – sbírky : TRIUMF SMRTI, VANUTÍ , OBLOUK
originalita, vynalézavost, úvahy o vnitřních otázkách člověka a lid. bytí, úvahy o smyslu života, vliv Kantovy poezie a franc. moderní poezie
abstrakce a neobvyklá slovní spojení /smích půlnoci, k tobě se vzdaluji, vzestupně tonout/
zašifrovanost výpovědí, neologismy, protiklady
KAMENI, PŘICHÁZÍŠ – ohlas světového dění, zejména španělské občanské války, v této sbírce vrcholí Holanova tendence v experimentování s jazykem. Nejdále došel v básni „Modlitba kamene“