o Josef Jungmann –
o Josef Jungmann – jazykovědec, historik a překladatel; narodil se u Berouna; gymnázium, filozofie, práva; učil češtinu v Berouně pak v Praze
Slovník česko-německý (5 dílů); „Historie literatury české“ (čerpal od Dobrovského); „Oldřich a Božena“ (1. česká romance)
o František Palacký – zastánce toho abychom zůstali součástí Rak.-Uher.; „Dějiny národu českého v Čechách i na Moravě“ (dějiny od r. 1526 – nástupu Habsburků); „Staří letopisové čeští“ (kroniky 14. – 16. stol.)
o Pavel Josef Šafařík – ze Slovenska; psal česky a německy; „Slovanské starožitnosti“ (dějiny slovanů od 10. stol., spolutvůrci evr. kultury
o Jan Kollár – ze Slovenska; evangelický kněz; oženil se s Mínou (dcerou pastora), kterou opěvuje v dílech jako bohyni slovanstva; „Slávy dcera“ – dějiny slovanů do 10. stol., myšlenka sjednotit slovany (600 sonetů = znělka o 2 slokách)
o František Čelakovský – redaktor Pražských novin; profesor slavistiky; „Slovanské národní písně“; „Toman a lesní panna“ (1. česká umělá balada); „Ohlasy písní ruských“ (vychází z ruských bylin – ruské pověsti s bohatýry); „Ohlasy písní českých“ (obraz venkovského života, odpor k vrchnosti)