Milan Kundera
Milan Kundera
Narodil se v Brně, je básník, prozaik, drama¬ tik, publicista a překladatel evropského formátu. Za svou literární tvorbu získal řadu cen doma i v zahraničí. Od roku 1975 žije ve Francii a píše francouzsky.
* Román Život je jinde je o básníkovi zdeformovaném revo¬lučními ideály. Od revoluční aktivity v roce 1948 se dostává k udavačství a spolupráci s STB. Udal i bratra své dívky, čímž i ji obětoval v zájmu budoucího světa.
* Hrdinou románu Žert je vysokoškolák Ludvík John. Ten má známost s Markétou, která odjíždí na školení. Tam jí žertem poslal pohlednici s protikomunistickým obsahem. Za to je Ludvík vyloučen z KSČ, z fakulty a musí na vojnu, kde je přidělen k praporu PTP (tzv. Černí baro¬ni). Po letech potká svého bývalého přítele, který měl podíl na jeho vyloučení z fakulty. Chce se mu pomstít tím, že svede jeho ženu, s kterou však jeho „přítel“ už nežije. Ludvík si pak připadá neobyčejně trapně.
* Román Valčík na rozloučenou (rok 1968) se odehrává ve známém českém lázeňském městě, kde dochází k řadě kolizí a nedorozumění mezi několika mileneckými páry. Je to kniha plná smutku nad situací, do které se naše země dostala.
* Vrcholem Kunderovy exilové tvorby je román Nesnesitelná lehkost bytí. Hlavní hrdina, lékař Tomáš, odjíždí v roce 1969 do Švýcarska, kde se mu otevírá skvělá budoucnost. I když je obletován ženami, které neodmítá, vrací se kvůli servírce Tereze zpět do Prahy. Je doba normalizace a Tomáš odmítá odvolat své názory z roku 1968 obsažené v protikomunistickém článku. Musí opustit zaměstnání a pracuje nejprve jako myč oken, potom na vesnici jako ři¬dič v JZD. Tam při autohavárii spolu s Terezou zahyne. Podstatou románu jsou filosofické úvahy o vnější a vnitřní svobodě člověka, o odpovědnosti za sebe a za druhé, o možnosti seberealizace a o smyslu života.
Alexandr Kliment
* Hrdina románu Nuda v Čechách, architekt středních let, je odsouzen pouze k rutinní práci, která ho netěší. Po¬ kouší se žít naplno alespoň svůj soukromý život, ale je¬ ho neschopnost vzepřít se a usilovat o něco nového se promítá i tam. Z románu lze vycítit nudu – projev mo-rálního úpadku společnosti, ztráta lidské aktivity.
Ivan Klíma
Jako chlapec prožil tři roky v terezínském ghettu. Je prozaik, dramatik, publicista, esejista.
* Sbírky povídek Moje zlatá řemesla a Moje veselá jitra (Vánoční spiklenecká povídka je o prodeji kaprů). Hrdi¬nou příběhů je spisovatel, kterému režim znemožnil publikovat. Autor čerpá z vlastních zkušeností, neboť jako pomocná pracovní síla se ocitá v nejrůznějších prostředích. Hrdina nepojímá svůj úděl tragicky.
* Román Láska a smetí ukazuje, jak se člověk vyřazený ze společnosti uchyluje ke stálým hodnotám jako je láska. Motiv smetí má v románu několik významů. Kromě reálného smetí, které vypravěč zametá z Pražských ulic, jde též o ruiny optimistických ideálů a lidské smetí (postavičky ze dna společnosti).