Alexandr Kliment
Alexandr Kliment
– Hrdina románu Nuda v Čechách, architekt středních let, je odsouzen pouze k rutinní práci, která ho netěší. Pokouší se žít naplno alespoň svůj soukromý život, ale jeho neschopnost vzepřít se a usilovat o něco nového se promítá i tam. Z románu lze vycítit nudu – projev morálního úpadku společnosti, ztráta lidské aktivity.
Ludvík Vaculík – narodil se na Valašsku, prozaik, fejetonista, novinář. Hlavním rysem jeho tvorby je láskyplný, a proto kritický, vztah ke společnosti a rodné zemi. Věří, že člověk je součástí přírody, od níž se nesmí odtrhnout, nechce-li přivést svět i sebe ke zkáze.
Velký rozruch vyvolal projev na sjezdu spisovatelů, ve kterém odhalil protiprávnost a pokrytectví režimu, a text 2000 slov (vyšlo v Lidových novinách, kde byl redaktorem), který se stal neoficiálním programem obrodného procesu. Podílel se na založení strojopisné edice Petlice.
– V alegorickém románu Morčata autor popisuje stav lidí v 70. letech, jejich pasivitu a neschopnost se bránit.
– Román Sekyra zobrazuje konflikt jedince se zájmy neosobní instituce (státu, strany) a ukazuje jeho důsledky.
– Z pozdější tvorby je román Český snář. Autor zde popisuje rok svého života s šokující otevřeností.
Bohumil Hrabal – autor četných povídek a humoresek. Jeho povídky jsou stavěny na rozhovoru. Psal dlouhá souřadná souvětí, vymýšlel si nová slova (pábitelé, krasosmutnění), měnil předložky pádů.
Hrdinové jsou prostí lidé, kteří vyprávějí barvitě vlastní zážitky, přehánění, vymýšlejí si, jsou upovídaní, ale upřímní. Autor vybírá často hrdiny z okraje společnosti, ztroskotance, smolaře. V jejich životě se stále stýká směšné a tragickým. Hrabal píše tragikomický humor.
– Povídky Perličky na dně, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Pábitelé (lidé, kteří si vymýšlejí, i neúmyslně a okolí jim věří – vzorem byl jeho strýc).
– Povídka Obsluhoval jsem anglického krále sleduje životní proměny jednoho číšníka, líčí jeho zážitky (i milostné).
– Hrdinou povídky Ostře sledované vlaky je železničář, který ze semaforu shodí časovanou bombu do vlaku s výbušninami a je přitom zastřelen vojákem střežícím vlak.
– Postřižiny, Slavnosti sněženek – zfilmováno
IV. Tvorba ineditní (samizdatová) a exilová
K nejvýznamnějším autorům samizdatové literatury patří Vaculík, Karel Pecka ( Motáky nezvěstnému), Klíma a Kantůrková. Díla těchto autorů rovněž vycházejí v exilových nakladatelstvích (Index v Kolíně nad Rýnem, Rozmluva v Londýně). Do exilové literatury lze mimo jiné zařadit i Škvoreckého a Kunderu.