Edvard Valenta (1901 – 1978)
Edvard Valenta (1901 – 1978)
– Jdi za zeleným světlem (1956)
– psychologická próza
– román intelektuála, rozporuplného člověka, který přestává věřit ve smysl lidského konání
rezignuje a v samotném konci války nalézá smrt
Jan Otčenášek (1924 – 1979)
– Romeo, Julie a tma (1958)
– novela odehrávající se v Praze v období 2. sv. války – květen až červen 1942, za
heydrichiády.
Postavy: Pavel – student posledního ročníku gymnázia – statečný, citlivý, obětavý,
cílevědomý, čestný; pomoc Ester chápe jako samozřejmost.
Ester – židovská dívka, dcera lékaře odvlečeného do Terezína; romantická, citlivá,
ohleduplná a skromná; žije ve strachu, cítí se osamocená, nešťastná; z lásky k
Pavlovi se odhodlá obětovat svůj život.
Pavlovi rodiče – schopni přemoci strach a neklid, obětaví a stateční, starostiví.
Tovaryš Čepek – pomocník v krejčovské dílně, který pomáhá Pavlovi.
Soused Rejsek – udavač, kolaborant.
Obsah: Ester je židovská dívka, která dostala povolávací lístek do Terezína, ale ze strachu z koncentračního tábora se transportu vyhnula. Večer poznává v novoměstském parku studenta Pavla, kterému není lhostejný její osud. Ujme se jí a skryje ji v pokojíku vedle krejčovské dílny svého otce. Ten večer Pavel prvně musí rodičům zalhat. Ale ti vědí, že nemluví pravdu a jejich neklid roste.
Den nato – 27. května 1942 – došlo k atentátu na Heydricha. Za přechovávání Židů a nehlášených osob je smrt pro rodinu a dům. Pavel tají Ester šílená oznámení a dlouhé seznamy popravených. Dělí se o každé jídlo. Má sice po písemných maturitách, ale ústní ho čekají.
Jednoho dne dívku objeví otcův tovaryš Čepek, který jí neub1íží – a naopak promluví s Pavlovým otcem. Ten přemůže hrůzu a opatří dívce chléb. Pavel a Ester se do sebe zamilují. Ke katastrofě dojde koncem června. V domě žije vlajkař Rejsek, který se dá tajně k Němcům, ale to se neutají. Fanatik udá malíře z podkroví, když mu otevřeně řekne, že není nač být hrdý. Ester zahlédne jeho zatčení. V noci spatří Rejsek skulinou židovskou dívku.
Pod záminkou se k ní pokusí proniknout přes krejčovnu. Krejčí s tovaryšem mu v tom zabrání. Ester ví, že je sledována. Pavel se jí rozhodne převézt k příbuzným na venkov.
Druhý den Gestapo a SS obklíčí v Resslově ulici chrám, kde jsou ukryti parašutisté. Běsnící Rejsek se vší mocí snaží dostat do pokojíku a krejčovské dílny. Postaví se mu tovaryš Čepek, ale Ester už nechce do nebezpečí uvádět celý dům a vyběhne do ulice. Gestapo jí dohoní a zastřelí.
Charakteristika díla: Autor nám přiblížil atmosféru 2. světové války, vylíčil nesmyslné vraždění obyčejných lidí, kteří se třeba jen slovem zmínili o nesouhlasu s režimem; a věčný strach a zoufalství Židů, kteří byli pronásledováni, zabíjeni a odváděni do koncentračních táborů, jenom pro svůj původ.
– Kulhavý Orfeus (1964)
– osudy 5 přátel nasazených do továrny, ilegální organizace Orfeus, neúspěšná odbojová
činnost (pokračují osudy Pavla z předchozí novely)