Joseph Heller
Joseph Heller (1923)
Román Hlava XXII je řazen k vrcholům antimilitaristické satiry. Základní osnovu románu tvoří příběh kapitána Yossariana, který se dostává za 2. světové války na vojenskou základnu ve Středozemním moři, kde vykonává svou povinnou leteckou službu. Staví se proti vojenským nesmyslnostem, které jsou obsaženy v HLAVĚ XXII – souboru absurdních nařízení a předpisů. Své povolání vykonává mechanicky a s nechutí, nakonec se rozhodne dezertovat.
ANGLIE
James Clavel (1942)
Román Král Krysa – čerpá z vlastních zkušeností, dílo je rozděleno do čtyř knih, děj se odehrává v zajateckém táboře na východním cípu ostrova Singapuru v období závěrečných bojů 2. světové války. V táboře je uvězněno deset tisíc mužů, většinou Angličanů, Australanů a několik Američanů. Dozor nad táborem ponechávají Japonci zajatcům. Situace v táboře byla nelidská, zajatci trpěli hladem, žili v přeplněných ubikacích, sužovaly je nemoci, komáři, špína a nesnesitelné vedro.
Hlavní postavou románu je Američan Král. Jako jediný měl dostatek jídla, oblečení i peněz. Ostatní spoluvězni ho nenáviděli (ale posluhovali mu, protože za to vždy něco dostali). Král s přítelem Petrem MarIowem založí ve výkopu pod jedním barákem krysí farmu. Seženou samce a samici a pojmenují je Adam a Eva. Krysí maso potom jako králíka prodávají důstojníkům. Konec války znamenal pro Krále velkou změnu, neboť ztratil své výsadní postavení. Většina z těch, kteří se dříve tvářili jako jeho přátelé, ho teď neznají. Pouze Petr zůstal. Král se uzavře do sebe a odjíždí s americkými vojáky bez rozloučení.
NOVÝ ROMÁN – ANTIROMÁN
Nejvíce se psal ve Francii v 50. letech.
Díla jsou bez ústředního a složitějšího děje, postavy jsou bezejmenné, autoři využívají popisu věcí bez příčinných souvislostí, kladou důraz na detailní popisy (realistické tendence), jedná se spíše o úvahy a jazykové experimenty, není zde vykreslen vnitřní život postav. Jak se projevují navenek se dozvídáme z jejich chování, pozorovatel se dívá z různých úhlů pohledů, jakoby vše bylo podáno nezávislým pozorovatelem. Tento román je ovlivněn behaviorismem.
Alain Robbe Grillet (*1922)
Román Žárlivost – mnoho úhlů pohledů, vše je pozorováno přes žaluzie (ve Francii žárlivost se řekne stejně jako žaluzie). Jedná se o detailní popisy chování a jednání manželky jednoho z majitelů plantáže, která má přítele, nikdy se však nedovíme, jestli jsou milenci a nebo jenom přátelé. Její manžel v díle figuruje pouze jako pozorovatel, nikdy není přítomen jejich rozhovoru ani jednání.